Seoda Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır

Seo İçin Kaliteli İçerik Ekleme

Yaprak Rüya Bulut içerikle ilgili olarak şu araçları öneriyor

Biz SEO uyumlu içerik yazarken genellikle keywordtool.io ya da ubersuggest.org kullanıyoruz. Bunları hakkında yazı yazacağımız konu veya başlık için kullanıyoruz. Aldığımız listeyi Google AdWords: Keyword Planner‘da sıralıyoruz. Daha genel bir fikre ihtiyacımız varsa, yani bunu arayan başka hangi konularda araştırma yapıyorsak o zaman KWFinder‘ı kullanıyoruz.

Yazı yazacağımız konu hakkında daha önce üretilen içerikleri görüntülemek için BuzzSumo‘dan faydalanıyoruz. O konuyla ilgili yazılan içeriklerden en çok hangisi okunmuş, beğenilmiş, paylaşılmış bunları görüyoruz. Böylece eğilimleri anlamış oluyoruz. Neyin daha çok ilgi çektiği hakkında fikrimiz oluyor. Pinterest de bizim için çok ilham verici bir kaynak. Burada belli başlı konu başlıkları altında oluşturulan pinlerden yola çıkarak konu bulduğumuz çok oluyor.

Sosyal medyada içerikleri paylaşırken Hootsuite ve Latergram.me kullanıyoruz. Raporlama için BoomSocial ya da Socialbakers iş görüyor. Kurumsal bir site sıfırdan yapılıyorsa yazılacak içeriklere karar vermek için benzer iş yapan siteleri araştırıyoruz. Burada da SimilarWeb‘den faydalanıyoruz. Bir de eğer araçtan sayılıyorsa Shutterstock var. Görsel kaynağımızın % 99’u buradan geliyor. Bunun dışında iStockphoto kullandığımız da oluyor, müşterisine göre.

Pradma kurucu CEO’su Ahmet Kırtok şu araçları tavsiye ediyor

Google Analytics satışları ve dönüşümleri ölçmemizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerin EticaretMag’i nasıl kullandığı, sitemize nasıl geldiği ve bizi tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğimizle ilgili yeni bilgiler sunuyor.

Google Webmaster Tools, Sitemizin Google arama motorunda arandığında ne kadar kolay bulunabildiğini göstererek SEO’ya yardımcı oluyor, Google optimizasyonu için bize gereken metrikleri, verileri, araçları ve diğer sorun giderme seçeneklerini sağlıyor. Bu noktada Yandex arama motoru için de Yandex Metrica hizmetini kullanıyoruz.

Pradma COO’su Erdal Bezarloğlu aşağıdaki SEO araçlarını öneriyor

Google Trends ile belirli zaman aralıklarında Google arama motorundaki popüler aramaları görüp konularımızı kendi alanımızda ona göre optimize ediyoruz. Buna ek olarak Moz Pro aboneliği ile SEO arama ve analiz araçlarının tamamına tek siteden erişerek arama motoru görünürlüğümüzü artırmak için ek çözümlerden yararlanıyoruz. Moz PRO dünyanın en büyük SEO topluluğu tarafından desteklendiği için bize ek veriler sağlıyor.

Elbette içerik pazarlama ile içerik kalitemizi yükseltmek için organik aramaları da incelememiz gerekiyor ve bu konuda ekstra veriye ulaşmak için Conductor’ın organik arama ve web görünürlüğü yönetim hizmetinden yararlanıyoruz. Ayrıca Searchmetrics potansiyel müşterilerini daha hızlı bulmak isteyen şirketlere kurumsal SEO ve içerik pazarlama analiz, öneri, öngörü ve raporlama hizmeti sağlıyor. Bunu da web sitelerine tavsiye ediyoruz. SimplyMeasured ise sosyal medya analizi için kullandığımız faydalı bir araç.

Tuğçe Seven’in içerik ile alakalı olarak önerdiği araçlar

Konu bulmak için Buzzsumo kullanıyoruz. Bu yalnızca konu bulma aracı değil. Geçen gün Premium’unda dehşet analizlere yer verdiğini fark ettik. (Burada) Yeni keşfettiğim List.ly harika bir konu ve başlık bulma aracı. Sadece anahtar kelime giriyorsunuz ve size bir sürü sonuçla içerikleri sıralıyor. Anahtar Kelime Araştırması için favorilerimiz keywordtool.io ve SEMrush.

Özgünlük kontrolünde Copyscape tercih ediyoruz, ama son dönemde hatalı sonuç vermeye başladı. Hala en iyi araç olarak adlandırılıyor ama alternatifini de arıyoruz bir yandan. (Okurların bildiği alternatif bir araç varsa yorum olarak paylaşabilirler.) Görsel içerik oluşturmada en popüler araç Canva ve nedeni de tasarım bilgisi gerektirmeden kolaylıkla görsel düzenleyebilmeniz. İnfografik oluşturabilmek için de hazır şablonların yer aldığı Piktochart’ı öneririm. Video düzenleme ve yayınlamaya gelince en iyisi Camtasia.

Yayma ve paylaşma için Buzzsumo‘nun “Influencers” (etkili kişiler) kısmını kullanıyor ve o alandaki popüler kişilere ulaşıp yayılmasına yardımcı olabiliyoruz. Paylaşmada otomasyon için Buffer tercih ediyoruz. Son olarak da harika bir araç olan Coschedule’u öneririm. Coschedule’da blog yazılarını ve sosyal medya paylaşımlarını otomatik olarak zamanlayıp düzenleyebiliyoruz. Ölçümleme için Google Analytics ve Hubspot Analytics (Pahalı) ideal. Yayın takviminde ise Hubspot Editorial Calendar’ı kullanmanızı öneririm (Ücretsiz).

SEO Uyumlu İçerik Hazırlarken Kullanmanızı Önerdiğim 3 Araç

BuzzSumo: Bu araç yardımıyla içeriğinizle alakalı yazılan ve sosyal medyada en fazla paylaşımı almış yazılara ulaşabilirsiniz. Böylece yazınızda kullanabileceğiniz fikirler veya görseller edinebilirsiniz.

Keywordtool.io: Bu araç yardımıyla içeriğinizi oluşturmadan önce yazınızda kullanacağınız anahtar kelimeleri veya konuyla alakalı soruları tespit edebilirsiniz. Örneğin araç yardımıyla “içerik” araması yaptığımızda içerik analizi, içerik nedir, content ne demek, içerik analizi nedir vb. longtail anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Google AdWords: Keyword Planner: Bu araç yardımıyla içeriğinizde kullanmaya karar verdiğiniz anahtar kelimelerin aylık ortalama aranma hacmine ulaşabilirsiniz. Bu bilgi hangi anahtar kelimeyi gerçekten yazıda kullanmanız gerektiği konusunda size yol gösterecektir.

Alıntı:Forever Auto Hits